אודות חגי רחביה

שלום לכולם!

אני חגי. נגן ומעבד לגיטרה, מלחין, מחנך מוסיקלי, ומאמין גדול בכוח המרפא והמלכד של המוסיקה!

עיקר עיסוקיי בימים אלה הם יצירת עיבודי גיטרה לשירים ישראלים והנצחתם בתווים/טאבים, הופעות יחד עם יוסי חורי ב"צמד הפרברים", ויצירת קורסים דיגיטליים ללימוד גיטרה.

הנה brief קצר אודות המסע המוסיקלי שלי, ועל התחנות המרגשות שעברתי במהלכו (ברזיל, "הפרברים", מתי כספי, שלישיית טוקאן, פרוייקט "גיטרה ישראלית" ועוד… ) 

כשהייתי בן 14 וחצי, קיבלה אחותי גיטרה בתור מתנת בת מצווה מאבי. הגיטרה המתינה "בסבלנות" מספר ימים בתוך הארגז עד שיום אחד שחררתי אותה לאוויר העולם. לאחר מספר דקות התנגנה באוויר נעימת "יונתן הקטן", ומאז דרכינו לא נפרדו טפו טפו… אני זוכר מספר שיעורי פריטות ואקורדים בסיסיים עם מורה, שלאחריהן גיליתי בעצמי את היכולת האוטודידקטית להוציא אקורדים של שירים שאהבתי מהאזנה לתקליטים…   באותה תקופה רכשתי במו כספי שני תקליטים שהשפיעו באופן מאד עמוק על מי שאני כיום- "צמר גפן מתוק" (שלמה גרוניך) ו"סוף היום" (מתי כספי). ההרמוניות והמלודיות המכשפות, העושר ההרמוני, וההפקה הגאונית של האלבומים האלו עיצבו את עולמי המוסיקלי. לא אשכח את צמרמורות העונג בהאזנות ל"נואיבה" ו"עוד תראי את הדרך" (עד עצם היום הזה..).  

 ראוי לציון ספר התווים הראשון של מתי כספי שהשפיע עמוקות על נגינתי, ליווה אותי שנים, והיה אבן דרך משמעותית במסע שלי לעבר אקורדים מורכבים ומהלכים הרמוניים בלתי שגרתיים כפי שרק מתי יודע. בהמשך הדרך נפלה בחלקי הזכות ללוות את מתי בהופעות ואף להקליט באלבומיו, ואני מלא הכרת טובה על חווית השהיה בנוכחות מאסטר שכזה!

בתקופה זו נחשפתי גם למוסיקה ברזילאית. ז'אנר שעתיד היה להוות נדבך עיקרי בהתפתחותי כנגן, ובחיי המקצועיים על הבמות. בתקופת נעוריי בהרצליה, שכניי היו ממוצא ברזילאי, ובכל פעם שביקרתי אצלם ושמעתי את השפה הפורטוגזית ואת תקליטי הקרנבל שהשמיעו, הרגשתי התרוממות רוח שלא ידעתי להסביר אותה. ההרמוניות, המקצבים, וסאונד השפה גרמו לי להתרגשות עצומה.(גלגול קודם?) כמו כן ראוי לציון האלבום-"ארץ טרופית יפה" שהשפיע רבות על נגינתי ועל הליבלוב הברזילאי שבי.                                      בתקופת הצבא, במהלך שירות משמעותי בחיל הים, נאלצתי להקדיש לנגינה פחות זמן. לאחר השירות, ושנה של טיול בדרום אמריקה, החלטתי שאני נותן צ'אנס למוסיקה, ונרשמתי ללימודים בביה"ס "רימון. לאחר סיומם, החלטתי להגשים חלום ישן.. נחתתי בברזיל, שם שהיתי מספר חודשים במחיצת מאסטרים ברזילאים, ונשמתי את התרבות והגיטרה הברזילאית מקרוב. 

ב-1998 ייסדתי את "שלישיית טוקאן" יחד עם חבריי היקרים- אמיר מילשטיין (חליל) וז'וקה פרפיגנאן (כלי הקשה). בהרכב, יצרנו מוסיקה מקורית, וכן עיבודים ליצירות ברזילאיות חשובות. הופענו במאות הופעות בארץ ובעולם, הוצאנו לאור 2 אלבומים- "Tucan", ואלבום חלומי בהופעה חיה עם וירטואוז המנדולינה הברזילאי- Armandinho, ואף זכינו לשתף פעולה בהופעות והקלטות רבות עם מאסטרו מתי כספי ("ברזיל שעון קיץ")

בשנת 2006 הוצאתי לאור את אלבום הסולו שלי "Bebe". האלבום מתאפיין ברוח אתנו-ברזילאית , ומשלב יצירות מקוריות שלי עם עיבודים ליצירות מן הרפרטואר הברזילאי. באלבום השתתפו חברי טוקאן, נגני ג'אז ישראלים ונגנים ברזילאים. את "בישול" האלבום עשיתי  באולפן בברזיל (חוויה בפני עצמה).  (תמונה של עטיפת Bebe)

פרק משמעותי נוסף בחיי המוסיקליים החל ב2015. יום אחד קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה. מעברו השני של הקו היה לא אחר מאשר יוסי חורי!! אושיית תרבות נערצת שהקים את "צמד הפרברים" עוד ב-1960, ודמות חשובה מאין כמוה בזמר העברי. יוסי אמר לי שהתרשם מנגינתי דרך עיבודי היוטיוב הרבים שלי, והציע לי למלא את מקומו של אורי הרפז שהחליט לפרוש מהצמד. לשמחתי החיבור עלה יפה, ומאז הוטלה עליי אחריות חשובה מעין כמוה- להמשיך ולשמר רפרטואר עצום של זמר עברי איכותי, ולשיר שירים מרגשים המנציחים את פס הקול של ארץ ישראל הישנה והטובה. זכות גדולה היא להיות על הבמה יחד עם יוסי, להופיע ולרגש אלפי אנשים ברחבי הארץ, ולשיר שירים של גדולי המשוררים והמלחינים של ארצנו!

פרוייקט משמעותי נוסף אותו אני מטפח ובו אני מתמחה בשנים האחרונות הוא פרוייקט "גיטרה ישראלית". הפרויקט החל בשנת 2005, ונבע מתוך רצון עז שלי לנגן קלאסיקות ישראליות כיצירה שלמה לגיטרה סולו. חסרונו של חומר כתוב שכזה המריץ אותי ליצור עיבודים בעצמי. כך התחלתי מסע מרתק, במהלכו צמחתי והתפתחתי הן כגיטריסט והן כמעבד. במהלך המסע יצרתי מאות! עיבודים כתובים ומצולמים בוידאו ביוטיוב, למיטב הקלאסיקות הישראליות והלועזיות. מאות נגני גיטרה ישראלים מנגנים את עיבודיי, ומשדרגים את יכולת נגינתם באמצעותם.                     זכות גדולה היא לי!